Życzenia świąteczne – pocztówki

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Lubię ten grudniowy czas, kiedy w sklepie wybieram pocztówki, wieczorem siadam przy stole, wyjmuję notes z adresami rodziny oraz znajomych, i wypisuję życzenia świąteczno – noworoczne.
Wraz z nadejściem grudnia częściej otwieram skrzynkę pocztową z nadzieją, że znajdę w niej pocztówkę z życzeniami. Pierwsze znajdujące się tam kartki z życzeniami są zapowiedzią nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Może magia świąt Bożego Narodzenia sprawia, że już na początku grudnia wracam do czasów dzieciństwa, kiedy wysyłanie pocztówek było popularną i powszechną formą wysyłania życzeń.
Obecnie zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych w formie papierowej jest wypierany przez smsy, maile.

Postaram się przekonać Was do wysyłania życzeń świątecznych w sposób tradycyjny, czyli w papierowej formie.

Poznajmy najpierw historię wysyłania kartek świątecznych.

Pierwszą oficjalną kartkę wysłano w Anglii. Henry Cole, angielski biznesmen każdego roku wysyłał znajomym życzenia świąteczne własnoręcznie wypisane. Życzył im Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Po kilku latach postanowił ulepszyć i upiększyć wysyłane kartki. W roku 1843 malarz John Callcott, na prośbę wspomnianego biznesmena namalował obrazek, na którym znajdowała się rodzina siedząca przy wigilijnym stole oraz tekst: „Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku”. Ten obrazek został wydrukowany w ilości kilku tysięcy sztuk i był pierwszą kartką świąteczną. Do Polski pomysł wysyłania kartek świątecznych dotarł pod koniec XIX wieku. W 1900 roku ogłoszono konkurs na nazwę tej formy wysyłania życzeń. Spośród wielu nadesłanych propozycji wybrano „pocztówkę”, zgłoszoną przez Henryka Sienkiewicza.

Dzisiaj producenci kart świątecznych proponują nam wzory klasyczne, nowoczesne, pojedyncze kartki lub karnety składające się ze złożonej karty z wypisanymi życzeniami. Jedno jest pewne: kartka z wypisanymi własnoręcznie życzeniami przez nadawcę sprawi odbiorcy ogromną przyjemność.

Wysyłając i odbierając karty świąteczne warto kierować się zasadami savoir vivre.
 1. Kartki wypisujemy ręcznie. Wypisując życzenia postaraj się, aby pismo prezentowało się elegancko. W żadnym wypadku nie należy rezygnować z odręcznego wypisania życzeń z uwagi na brzydki charakter pisma – jestem pewna, że osoba czytająca życzenia doceni włożony trud.
 2. Wzory kart świątecznych dobieraj odpowiednio do odbiorcy. Pocztówkę z mikołajem wyślij do rodziny z dzieckiem, kartę z motywem religijnym zaadresuj do babci lub dawno niewidzianej cioci.
 3. Jeśli kupiłeś karnet z gotowymi życzeniami, dopisz własnoręcznie kilka słów od siebie pod wydrukowanym tekstem.
 4. Spersonalizuj życzenia. Użyj zwrotu: Kochana Babciu Zosiu, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzeni pragnę złożyć Ci życzenia…, Droga Ciociu Wando, niech nadchodzące święta Bożego Narodzenia… Życzenia kierowane do znajomych możesz zacząć od imienia: Ewo, z okazji świąt Bożego Narodzenia… A jak wypisywać życzenia w sytuacjach biznesowych? Tu kierujemy się zasadą: im bardziej formalny charakter ma nasza znajomość, tym bardziej formalne powinny być nasze życzenia.
 5. Wyślij życzenia w odpowiednim czasie. Początek miesiąca, czyli 1-2 grudnia to za wcześnie, ale 23 lub 24 grudnia to za późno. Wysyłając życzenia w połowie grudnia masz pewność, że listonosz dostarczy twoje życzenia przed świętami.
 6. Data – pamiętaj o niej, wypisując życzenia. Znajdując kartę za kilka lat, miło będzie wrócić pamięcią do tych świąt, do osoby, która wysłała nam te życzenia.
 7. Szanuj odbiorcę życzeń – nie każdy jest wierzący. Jeśli wiesz, że osoba, do której wysyłasz życzenia jest niewierząca i nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia wyślij życzenia noworoczne. Szanowanie tych sfer innych osób jest jedną z podstawowych zasad dobrych manier.
 8. Kartę do koperty wkładamy w ten sposób, aby przód karty był widoczny po wyjęciu z koperty. Pamiętaj, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie.
 9. Podziękuj za otrzymane życzenia – jeśli, nie wysłałeś swoich życzeń, zadzwoń z podziękowaniami i złóż życzenia telefonicznie.
Nowe technologie a święta Bożego Narodzenia.

Wysyłanie życzeń świątecznych za pomocą sms-a lub maila nie należą do eleganckich. Jeśli już zdecydujesz się na tę formę wysłania życzeń pamiętaj o kilku zasadach.

 1. Personalizuj życzenia. Podobnie jak w przypadku życzeń przekazywanych za pomocą papierowych kart, sms-a lub maila zacznij od zwrotu grzecznościowego lub imienia: Droga Ciociu…; Jolu, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia…; Pani Krysiu, niech nadchodzące święta Bożego Narodzenia…
 2. Wypisując życzenia pamiętaj o literach: ą, ę, ż, ź, dż, dź.

Renata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *