Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W roku 1995 UNESCO ustanowiło to święto na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. W tym dniu obchodzona jest również rocznica urodzin lub śmierci kilku znakomitych pisarzy m.in.: Miguel de Cervantes, William Shekespeare, Vladimir Nabokov.

Idea ogłoszenia 23 kwietnia Światowym Dniem Książki powstała w Katalonii gdzie tego dnia jest obchodzone święto narodowe: Dzień Świętego Jerzego – patrona Katalonii. Tradycja nakazywała, aby tego dnia mężczyźni wręczyli kobietom czerwoną różę (symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy). Kobiety rewanżując się,  obdarowywały mężczyzn książkami. W roku 1926 wydawca z Walencji Vincente Clavel Andrés wystąpił z inicjatywą, aby 23 kwietnia ustanowić Dniem Książki. I tak, od 1930 roku w Hiszpanii  obchodzony jest Dzień Książki, a w krajach hiszpańskojęzycznych od 1964 roku. W Polsce Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której tematem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Musiało upłynąć 70 lat, aby od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, do której dwadzieścia lat później przystąpiła Polska. Do dnia dzisiejszego znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, obserwujemy na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich na całym świecie jest okazją do promocji książek, czytelnictwa, spotkań z autorami oraz podejmowania tematu ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Tego dnia król Hiszpanii wręcza najważniejszą nagrodę literacką dla autorów hiszpańskojęzycznych – Premio Cervantes.

Z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że w ciągu roku 38% Polaków przeczytało tylko jedną książkę.

Mamy wiele możliwości, by sięgnąć i przeczytać książkę:

  • biblioteki – proponują szeroką gamę książek, organizują spotkania z autorami;
  • księgarnie stacjonarne i internetowe;
  • antykwariaty – od pewnego czasu regularnie odwiedzam antykwariat na warszawskim Powiślu. Jakiś czas temu kupiłam Wybór pism Adama Mickiewicza za… 5 zł. Pozycja wydana przez Książkę i Wiedzę w roku 1951 jest w doskonałym stanie, pomimo upływu tylu lat. Innym cennym zakupem za przysłowiową złotówkę są dwie książki poświęcone życiu mojej ulubionej aktorki teatralnej Heleny Modrzejewskiej;
  • portale internetowe – ciekawych pozycji książkowych szukam na portalach: olx.pl, allegro, gumtree. Ogromną radość sprawił mi zakup na jednym z tych portali książek o ulubionej marce samochodu po atrakcyjnej cenie;
  • e-book – chociaż ja lubię szelest przewracanych stron i chętniej sięgam po książki w tradycyjnym wydaniu

Warto pamiętać, że czytanie książek pomaga rozwijać pamięć i słownictwo, pobudza wyobraźnię, dostarcza informacji o innych ludziach i ich zwyczajach.

Po książki warto sięgać nie tylko przy okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.  Nie pozwólmy, aby wraz z dużą popularnością telewizji i komputerów zanikł nawyk czytania książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *