Międzynarodowy Dzień Kawy – 29 września

Historia tego święta nie jest długa: oficjalnie zostało ustanowione w 2015 r., kiedy to w czasie wystawy światowej Expo w Mediolanie International Coffee Organization (organizacja, która zrzesza kraje eksportujące kawę oraz jej największych importerów) zorganizowała pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kawy. Najwięcej wydarzeń z tym związanych miało miejsce pod koniec września i dlatego – 29 września oficjalnie ogłoszono Dniem Kawy.

Kawa to napój znany na całym świecie. W Polsce coraz bardziej popularny. Każdy ma swoją ulubioną małą czarną. Z ogromnego wyboru możliwości parzenia i podania kawy można wybrać dla siebie tą jedną ulubioną. Kawę pijemy rano w pośpiechu by się obudzić lub delektujemy się jej aromatem w miłym towarzystwie przy pysznym deserze.

A jak to się zaczęło?

Legenda głosi, że pasterz imieniem Kaldi zauważył, że jego kozy po spożyciu popularnych w okolicy czerwonych owoców są niespokojne. Prawdopodobnie w ten sposób doszło do odkrycia pobudzających właściwości kawy. Jeżeli historia pasterza i jego kóz niewiele ma wspólnego z prawdą, to faktem jest to, że kawowiec pochodzi właśnie z tego regionu świata. Do dnia dzisiejszego w Etiopii można spotkać dziko rosnące krzewy kawy. 

Skąd przyjeżdża do nas kawa którą dzisiaj pijemy.

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie.  Pierwsze sadzonki krzewu kawowca pojawiły się w Brazylii dokładnie w 1727 roku, dzięki Francisco De Melo Palheta. Jak głosi legenda, udało mu się rozkochać w sobie żonę gubernatora Gujany Francuskiej, która w bukiecie kwiatów ukryła dla niego sadzonki kawowca.

Dzisiaj Brazylia zdominowała rynek wszystkich rodzajów kawy. Produkuje się tu kawę niskiej jakości, która zbierana jest za pomocą kombajnów, ale także ziarna klasy premium. Brazylijską kawą rozkoszują się osoby, które cenią klasyczny smak czarnego, łagodnego naparu bez kwasowości. Często wyczuwalne są nuty orzechów lub czekolady. Popularne i cenione odmiany to Santos i Yellow Bourbon.

Indonezja – producent najdroższej kawy.

W Indonezji produkuje się najdroższą kawę świata. Filiżanka kawy kopi luwak kosztuje około 100 zł.

Najbardziej popularne obecnie rodzaje ziaren kawy to Arabica i Robusta. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *