Łatwo pomagać, fundacja „Przyjaciele”

Coraz chętniej pomagamy innym i mamy do tego coraz więcej możliwości. Drobne przyjemności sprawiane innym wywołują wiele radości również u nas. Ostatnio w pracy przygotowywaliśmy paczkę świąteczną dla Polaków na wschodzie kolega stwierdził, że dzięki temu małemu gestowi endorfin starczy mu przynajmniej na tydzień.

Właśnie nadszedł czas kiedy pomaganie innym jest banalnie proste i prawie nic nas nie kosztuje, tylko trochę dobrych chęci. Rozliczając się z fiskusem, możemy przekazania 1% naszego podatku dla potrzebujących. To my decydujemy, komu przekażemy nasze pieniądze. Chciałybyśmy przedstawić Fundację „Przyjaciele”, która działa na rzecz osób z dysfunkcjami.

Fundację „Przyjaciele” w 2000 roku założyła Donata Baraniewska, prowadząc jednocześnie program w TVP1 pt. „Przyjaciele”. Jako autorka programu, chciała promować aktywność osób niepełnosprawnych. W tym czasie poznała wielu wspaniałych, utalentowanych ludzi, dla których niepełnosprawność fizyczna była barierą w ich rozwoju osobistym i edukacji.

Fundacja „Przyjaciele” jest organizacją pożytku publicznego, działającą na rzecz osób z dysfunkcjami. Wśród podopiecznych Fundacji „Przyjaciele” są uzdolnieni wokaliści, muzycy i poeci. Fundacja „Przyjaciele” daje im szansę zaistnienia w przestrzeni publicznej i stworzyć możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością. Otwiera przed nimi drzwi do udziału w konkursach, przeglądach, festiwalach w Polsce i zagranicą – na  równi z pełnosprawnymi artystami.

Organizowane przez Fundację „Przyjaciele” warsztaty wokalno muzyczne i koncerty są dla podopiecznych Fundacji „Przyjaciele” wspaniałą okazją do zaprezentowania swojego talentu i umiejętności. Warsztaty wokalno-muzyczne, prowadzone przez profesjonalistów z branży, motywują do ciągłej pracy i przygotowują młodych artystów do występu przed każdym koncertem. Wykładowcami prowadzonych przez Fundację warsztatów są pedagodzy Szkół Muzycznych m.in. Jolanta Banak, Agnieszka Wilczyńska, Artur Zieliński czy Elżbieta Zapendowska. Fundacja „Przyjaciele” współpracuje również z muzykami i znanymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m. im. Danutą Błażejczyk, Jerzym Filarem czy Januszem Szromem.

Aby zachęcić Was do przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji „Przyjaciele” przytoczę treść listu, jaki Donata Baraniewska otrzymała od Izy, swojej podopiecznej. Dziś Iza jest żoną, mamą sześcioletniego Wojtusia.

„Pamiętam jak poznałyśmy się w Starogardzie na Festiwalu, na tym festiwalu, na którym byłam tak beznadziejną wokalistką, że aż strach:-). Pamiętam, jak zaprosiłaś mnie i Marka do telewizji ,do programu Przyjaciele- do wielkiego świata… Wtedy marzyłam jeszcze o byciu gwiazdą. Teraz mam nieco więcej pokory i po prostu się cieszę, że mogę robić to, co lubię, choć nie tak często jak bym chciała. To dzięki organizowanym przez Ciebie warsztatom nauczyłam się śpiewać na dobrym poziomie. Dzięki naszym wspaniałym wykładowcom.            Od każdego z nich nauczyłam się czegoś ważnego. To wspaniały dar mieć takich nauczycieli i nie musieć płacić za lekcje. Pamiętam też pokój od wschodu, w willi w Konstancinie i radość, z jaką witałam tam dzień. Pamiętam jak właśnie tam świętowaliśmy z Markiem pierwszą rocznicę ślubu, a teraz… Teraz mogłaś zobaczyć jak urósł nasz synek, któremu kupiłaś łóżeczko”..; „Świat, w którym żyjemy spycha w zapomnienie przyjaźń, bo za dużo kosztuje, życzliwość, bo zajmuje cenny czas i serdeczność kontaktów międzyludzkich, bo przecież robi się to, co opłacalne… Kiedy jednak spotkaliśmy się na tegorocznych warsztatach poczułam się bezpieczna, spokojna i otoczona pozytywną energią, która jest możliwa jedynie wśród ludzi połączonych nićmi sympatii i przyjaźni. Bardzo się cieszę, że mogliśmy znów być z Tobą, z Wami i mam nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy”.

Z Fundacją „Przyjaciele” od wielu lat współpracuje Maciej Orłoś. Oto jego wypowiedź o Donacie Baraniewskiej – założycielce i Prezes Fundacji „Przyjaciele”:

Donacie Baraniewskiej zawdzięczam bardzo dużo – zaprosiła mnie do programu Przyjaciele, potem do Fundacji Przyjaciele – i w ten sposób otworzyła mi oczy na ludzi, których warto wspierać, ludzi utalentowanych, ludzi z niezwykłym charakterem. Często patrząc na nich przecierałem oczy ze zdumienia i podziwu. Dzięki Donacie zrobiłem dużo dobrego, za co – korzystając z okazji – bardzo. bardzo dziękuję!

Maciej Orłoś

 

Wystarczy jeden mały gest by wesprzeć działalność fundacji PRZEKAŻ 1% podatku na rzecz Organizacji użytku publicznego „Przyjaciele”, KRS 0000143890. Tak mało potrzeba by pomagać innym i dawać sobie szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *