Kilka słów o kawiarniach

Czy wiecie, kiedy powstała pierwsza kawiarnia i gdzie to było?

Ziarna kawy z Afryki w XV wieku przewędrowały na bliski wschód, tam też zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie. Jak podają źródła w roku 1554 otwarto kawernie w Stambule.

Nie znamy dokładnej daty, kiedy kawa dotarła do Europy. Ale podobno około 1615 roku do Weneckiego portu docierają pierwsze ziarna kawowca. Jedno jest pewne: w roku 1650 niejaki Jacobs otwiera pierwszą kawiarnia w Anglii w Oksfordzie.

Kawiarnia wiedeńska

Kawiarnie w Wiedniu mają swój niepowtarzalny klimat, znane są na całym świecie. Wiedeńczycy potrafią spędzać godziny w swojej ulubionej kawiarni przy aromatycznej kawie i …szklance wody czytając gazetę. Wiedeńskie kawiarnie do dziś są synonimem klasy i elegancji. Nadal stanowią miejsce spotkań i dyskusji dla wielu znanych mieszkańców miasta. Kiedyś jeśli chciało się być kimś należało się w nich pojawiać.

Warto przypomnieć, iż zgodnie z legendą pierwszą kawiarnie w Wiedniu założył polski szlachcic Jerzy Franciszek Kulczycki. Podobno po przegranej Bitwie pod Wiedniem w związku z szybką ewakuacją armia Kara Mustafy pozostawiała imponujące zapasy. Jednym z łupów wojennych były dziwne czarne ziarna początkowo uznane za paszę dla wielbłądów. Jednak Jerzy Kulczycki doskonale wiedział, iż z tych niepozornych ziarenek powstaje aromatyczny pobudzający napój. Poprosił cesarza Leopolda I aby ten podarował mu kilka worków ziaren kawy. Dzięki hojności cesarza okazanej za zasługi Kulczyckigo podczas Odsieczy Wiedeńskiej,  nasz rodak w roku 1683 otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu nazwał ją Pod Niebieską Butelką.

Początkowo wiedeńczycy nie byli fanami aromatycznego jednak gorzkiego napoju. Jednak Jerzy Kulczycki nie poddał się, by zachęcić mieszkańców miasta do spożywania kawy w swojej kawiarni zaczął oferować dodatkowo rogaliki. Polski szlachcic w niektórych przekazach  jest uznawany również  za pomysłodawcę serwowania kawy z mlekiem.

Jedną z najstarszych kawiarni na terenie Austrii jest działająca do dnia dzisiejszego Cafe Tomaselli w Salzburgu. Jak głosi napis nad wejściem została założona w 1703 roku. W tym miejscu bywali m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Michael Haydn. Cafe Tomaselli istnieje do dnia dzisiejszego i nadal prowadzi ją rodzina Tomaselli.

A kiedy kawa dotarła do Polski?

Do Polski kawa dotarła w XVII wieku. Kawę uwielbiał m.in. Jan III Sobieski, Ignacy Krasicki. Na początku XVIII wieku w Gdańsku powstał pierwszy kafehaus, czyli kawiarnia. Pierwsza kawiarnia w Warszawie została otwarta w 1724 niedaleko Ogrodu Saskiego przez dworzanina Augusta II Mocnego. Nie przypadła Warszawiakom do gustu i szybko została zamknięta. W tym samym roku na Rynku Starego Miasta w Warszawie swoją kawiarnię otworzył pochodzący z Francji Henryk Duval. Przetrwała ona podobno do lat 70 XVIII wieku. Z czasem kawiarnie w Warszawie stawały się coraz popularniejsze, podobno dyskusje w nich prowadzone doprowadziły do napisania Konstytucji 3 Maja.

Kawiarnie do dnia dzisiejszego stanowią miejsce spotkań i dyskusji. Często odbywają się w nich koncerty muzyki na żywo odczyty czy spotkania literackie. Każdy ma swoją ulubioną kawiarnię w mieście (czasami nawet kilka). W czasach gdy wpadamy do kawiarni jednej z popularnych świecówek po szybką kawę na wynos warto czasami wsiąść przykład z Wiedeńczyków. Usiąść przy filiżance tego magicznego napoju w malej kawiarni by złapać trochę dystansu do pędzącego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *