Kiedy i co możemy jeść palcami.

Czy jedzenie palcami to duże faux-pas, a może spożywanie niektórych potraw nożem i widelcem jest niestosowne? W dzisiejszych czasach kiedy świat się skurczył a przeróżne kultury przenikają się nawzajem jedzenie sztućcami niektórych potraw może okazać się gafą. Na przykład indyjski thali czyli zestaw różnych sosów podawany z ryżem wypada jeść palcami. W Indiach thali podane jest na liściu bananowca, w Europie można kupić specjalne talerze z wgłębieniami. W środku kładziemy ugotowany ryż, a dookoła różnego rodzaju sosy i duszone warzywa. Ręką nabieramy ryż, maczamy w sosie i zjadamy.

Jedzenie coraz bardziej popularnego u nas sushi widelcem u Japończyka wywołuje niestrawność. Jeśli nie radzimy sobie z pałeczkami o wiele lepiej będzie odebrane zjedzenie go palcami.

Owoce morza jeśli nie są podawane w sosie obieramy i jemy palcami. Mule je się „szczypcami” z pustej muszli. Często możemy się spotkać z miseczką z wodą w której „pływa” cząstka cytryny do obmycia rąk.

Żabie udka jemy wyłącznie palcami rozłamując je i ogryzając każde po kolei

Pieczywa nie kroimy nożem, odrywamy kawałki wielkości jednego kęsa i ewentualnie smarujemy je masłem, resztę odkładamy na mały talerzyk po lewej stronie nakrycia. Chleb może znajdować się w koszyczku na stole z którego wyciągamy go specjalnym widelcem, szczypcami lub ręką. Pieczywo może podać nam również kelner. Nie robimy sobie kanapek.

Małe kanapeczki do zjedzenia w całości przygotowane na przyjęci w stylu „szwedzkiego stołu” lub jako przekąski.

Drobne suche ciasteczka jemy palcami. Ciasta z kremem lub duże kawałki ciast nakładane na talerzyk jemy widelczykiem.

Pizza często sprawia wiele trudności, sposób jej spożywania zależy od okoliczności. Jeśli jesteśmy w pizzerii z grupą znajomych lub z rodziną spokojnie możemy trójkącik placka wziąć do ręki. Jeśli jednak zdecydujemy się na zamówienie pizzy w bardziej eleganckiej restauracji będąc na randce lub biznesowym lunchu lepiej użyć sztućców. Zresztą na eleganckiej kolacji pizzy raczej nie dostaniemy.

Podobnie sprawa wygląda z udkami lub skrzydełkami kurczaka w gronie rodziny i znajomych podczas pikniku czy w znanej sieciówce możemy do jedzenia użyć palcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *