Carskie jajko z niespodzianką

Jaja Fabegé najdroższe i najbardziej pożądane dzieło sztuki na świecie z czasów Aleksandra III i Mikołaja II z dynastii Romanowów.

Pierwsze jajko

Car Rosji Aleksander III Romanow na Wielkanoc 1885 roku zmówił w petersburskiej pracowni jubilerskiej niezwykły i oryginalny prezent w formie jajka dla swojej żony Marii Fiodorówny.  Zdobne jajka – symbole nowego życia i szczęści były tradycyjnymi prezentami wielkanocnymi.

Młody zdolny jubiler i złotnik Petr Carl Fabegé nie zawiódł. Caryca otrzymała w prezencie tzw. jajko z kurką.  Złote jajko o kształcie i wymiarach prawdziwego kurzego jajka z wieszczu zostało pokryte białą emalią w środku kryło niespodziankę. Po otwarciu ukazuje się „żółtko” wykonane w całości ze złota, ukrywające niewielką figurkę przedstawiającą siedzącą złotą kurę o rubinowych oczach. Ale to nie wszystko figurka kurki jest pojemniczkiem we wnętrzu którego znajduje się miniaturowa korona i rubinowy wisior. Prezent zachwycił Marię Fiodorownę, firma Fabegé otrzymała tytuł dostawcy dworu carskiego. Tak narodził się jeden z symboli carskiej Rosji i dynastii Romanowów – JAJKO FABEGĖ.

Car Aleksander III co roku zamawiali w pracowni Fabegé jedno jajko w prezencie dla żony. Każde carskie jajko było niepowtarzalne z zewnątrz zdobione szlachetnymi kamieniami i kunsztownymi wzorami we wnętrzu kryło niespodziankę pozostającą tajemnicą do momentu otwarcia prezentu przez obdarowywaną.

Po śmierci cara tradycję zamawiania wielkanocnego jajka kontynuował jego syn Mikołaj II. Do rewolucji październikowej w 1917 roku firma Fabegé co roku przygotowywała dwa niezwykłe jajka z niespodzianką po jednym dla matki i żony cara. Pracownia Fabegé dla carskiej rodziny wykonała podobno 52 pisanki, dzisiaj wiemy gdzie znajdują się 43 z nich.

Dom Jubilerski Fabegé wykonał dodatkowo według historyków około 50 jajek prócz carskich. Światową sławę nazwisku Fabegé przyniósł otrzymany za pisankę w roku 1900 złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu. Jajka Fabergé zaczęli zamawiać inni bogaci klienci m. in. rosyjscy arystokraci – rodzina Kelchów.

Carskie prezenty wielkanocne do dnia dzisiejszego budzą zachwyt kunsztem wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *