Aleksandra Przesław

Aleksandra Przesław to młoda aktorka pochodząca z Łomży, którą możemy oglądać w telenoweli historycznej „Korona Królów”, gdzie gra Adelajdę Heską, drugą żonę Kazimierza III Wielkiego.

Swoją przygodę z teatrem Ola rozpoczęła w czasie gimnazjum, angażując się w czarny teatr Maskarnia, prowadzony przez Magdalenę Szyszko. Równocześnie w Ostrołęce ruszał program pod nazwą: Program Profilaktyka a Ty, w skrócie PaT. W sztukach teatralnych młodzież prezentowała różne formy walki z uzależnieniami. Później z inicjatywy Oli taka grupa teatralna rozpoczęła działalność w Łomży.

Ola szukała dla siebie innych form wyrazu. W Radio Nadzieja w Łomży, dzięki pomocy księdza Tomasza Trzaski, powstała jej autorska audycja. Gośćmi byli ciekawi ludzie ze świata sztuki i kultury. Uczestniczyła w konkursie krasomówczym „Radość spod kapelusza”, (konkurs organizowany dla dzieci i młodzieży przez Parafię św. Krzyża w Łomży, w którym znajduje się Salonik Pani Hanki Bielickiej). Właśnie tam Olę zauważył Artur Lewczuk – nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, i to on zachęcił Olę do startowania na studia aktorskie. „Dał wiarę, że mogę powalczyć o swoje marzenia” – powiedziała Ola w czasie naszej rozmowy. Pan profesor pomógł wybrać teksty na egzaminy wstępne, wspólnie pracowali nad ich interpretacją. Wśród wybranych utworów znalazł się m.in. wiersz „Dąb” Władysława Leśmiana, fragment prozy „Krakowiacy i Górale”, „Wujaszek Wania” Czechowa (rola Soni). Komisji egzaminacyjnej w Łodzi zaprezentowała wiersz „Dąb” oraz piosenkę ludową „Wyszłabym za dziada”. Kiedy Ola została studentką Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, spotkała się z profesorem Lewczukiem, by podziękować za pomoc.

Naukę w gimnazjum i liceum łączyła z wolontariatem w fundacji Viva, która działa na rzecz zwierząt. W jej domu zawsze były psy, koty, później pojawił się koń. Wszystko to spowodowało, że w liceum Ola zaczęła myśleć o studiach weterynaryjnych. Matura z biologii i chemii miała jej w tym pomóc. Równolegle rozwijała swoją aktorską pasję. Pamięta wypracowanie z języka polskiego, które miała napisać w gimnazjum na temat: „Kim będę za 10 lat”. Napisała „Jest weterynarzem, a po godzinach gram w filmach”. Wówczas myślała, że może połączyć te dwie pasje, dzisiaj wie, że jest to niemożliwe.

fot. Justyna Cichosz, mat. prywatne

W dzieciństwie czytała dużo książek i chodziła do Szkoły Muzycznej, doskonaląc grę na pianinie. Naukę gry na tym instrumencie przerwała, ponieważ zwyciężyła miłość do konia: sprzedała pianino i kupiła upragnione zwierzę.

W Szkole Filmowej najtrudniejszy był pierwszy rok: dużo zajęć na uczelni, nauka tekstów na kolejne zajęcia. Totalny brak czasu na wszystko. Z dala od domu musiała sobie radzić sama i jak przyznaje, bywały dni, że posiłek stanowiły słodycze i burgery. Tamtą sytuację określa, jako „przyspieszony kurs dojrzewania”. Przeprowadzając się na studia do Łodzi zabrała konia, licząc na to, że znajdzie czas na jazdę i opiekę. Niestety, studia wymagały pełnego zaangażowania i nie było czasu dla kochanego zwierzęcia.

Wiara w siebie, mimo coraz wyższych wymagań, co do swojej osoby oraz pełne skorzystanie z tego, co dawali jej profesorowie na uczelni – to sprawiało Oli największą trudność w czasie studiów.

Dzisiaj przyznaje, że osobom mieszkającym w mniejszych miejscowościach jest trudniej rozwijać swoje pasje, ale to nie oznacza, że mają z nich rezygnować. Jako przykład podała Piotra Domalewskiego, aktora i reżysera pochodzącego z Łomży, który odnosi sukcesy (główna nagroda na Festiwalu w Gdyni w 2017 roku, dla filmu „Cicha noc”).

W 2018 roku Aleksandra ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W Łódzkiej Szkole Filmowej na dyplom składają się: spektakl teatralny, oraz film dyplomowy. Ola miała dużo szczęścia i wystąpiła w dwóch spektaklach teatralnych.

Pierwszy dyplom teatralny u Mariusza Grzegorzka – Rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej, przedstawienie „Diabeł, który…”, na podstawie dramatu Johna Osborna „The Devil inside him”, gdzie grała matkę, Panią Prosser. Spektakl był bardzo dobrze przyjmowany na festiwalach w Warszawie, w Maroko i Brnie.

Drugi dyplom teatralny u Łukasza Kosa „Lovecraft”, o autorze horrorów. W tym spektaklu grała żonę głównego bohatera, Sonię. Tekst napisał Robert Bolesto (scenarzysta, który napisał m.in. scenariusz filmu „Ostatnia Rodzina”), muzyka autorstwa Dominika Strycharskiego.

Dyplom filmowy „Soyer”, w reżyserii Łukasza Barczyka, w którym Ola grała panią Ordynator, można obecnie obejrzeć na platformie Showmax.

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku zagrała gościnnie w spektaklu „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie”, reż. Grzegorz Chrapkiewicz.

Od września Aleksandrę Przesław możemy oglądać w telenoweli Korona Królów, gdzie wciela się w rolę Adelajdy Heskiej, drugiej żony Kazimierza III Wielkiego pochodzącej z Niemiec. W Koronie Królów może zaprezentować widzom umiejętność jazdy konnej.

Nagrania do serialu Korona Królów, odcinków, w których gra Ola trwają od początku czerwca. To okres bardzo intensywnej pracy dla młodej aktorki. Dni zdjęciowe przeplatają się z dniami wolnymi, kiedy trzeba uczyć się roli.

fot. M. Makowski TVP

Ola zdradza kilka szczegółów związanych z pracą na planie Korony Królów. Charakteryzacja Oli trwa około godziny. Upięcie fryzury, dołożenie welonu lub czepca, założenie i sznurowanie kostiumu (stroje są sznurowane, nie mają suwaków), zajmuje dużo czasu.

Gra w filmie kostiumowym bardzo odpowiada Oli i w przyszłości chciałaby jeszcze zagrać w takim filmie, w którym mogłaby zaprezentować umiejętności jazdy konnej i szermierki.

Ceni twórczość hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara.

A w jaki sposób Ola odpoczywa? „Największym odpoczynkiem jest dla mnie przebywanie na łonie natury, w otoczeniu drzew i zwierząt, najlepiej własnych. Uwielbiam też czytać i słuchać muzyki. Odpływam wtedy w świat własnej wyobraźni. Jest mi tam lepiej, niż w prawdziwym życiu.”

Ola, bardzo dziękuję za spotkanie i rozmowę. Renata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *